Czy plecy mogą boleć od piersi?

Czy plecy mogą boleć od piersi?

1 – Mam duży biust, więc bolą mnie plecy
2 – Rozmiar ma znaczenie
3 – Po co mi biustonosz?
4 – Diabeł tkwi w szczegółach
5 – Czy plecy mogą boleć od piersi?

Mam duży biust, więc bolą mnie plecy

Trudno mi policzyć, ile razy słyszałam te słowa ze strony pacjentek. Niezaprzeczalnie istnieje grupa kobiet, u których występuje ta korelacja. Z drugiej strony badania naukowe nijak nie potwierdzają tej teorii.

W 2012 roku przebadano 339 kobiet pod kątem rozmiaru biustu i jego wpływu na bóle okolicy szyjno-barkowej 1. Badacze doszli do wniosku, że taka korelacja NIE ISTNIEJE. Mam pewną teorię, dlaczego tak się stało, ale o tym w dalszej części artykułu.

Rok później zbadano 51 kobiet w wieku postmenopauzalnym w poszukiwaniu przyczyn bólów odcinka piersiowego2. Wzięto pod uwagę, takie czynniki, jak rozmiar biustonosza, jego właściwe dopasowanie, oraz występowanie bólów. Wyniki również nie potwierdziły wpływu wielkości biustu oraz dopasowania bielizny na występowanie dolegliwości.

Jedyne znalezione badanie w niewielkim stopniu potwierdzające zależność bólu z rozmiarem piersi, pochodzi z 2008 roku. Przebadano w nim 30 młodych kobiet i potwierdzono nieznaczną korelację3.

Nie wykazano również w badaniach znaczącego wpływu rozmiaru biustu na posturę kobiet4.

Z drugiej jednak strony istnieją badania wykazujące znaczącą poprawę samopoczucia pacjentek po operacji zmniejszenia biustu5.

Jak więc interpretować te wyniki? Z jednej strony rozmiar nie ma znaczenia, a z drugiej po zmniejszeniu mniej boli?

Rozmiar ma znaczenie

Przyjrzyjmy się faktom. Czy zastanawiałeś się, w jaki sposób pierś „przymocowana jest” do klatki piersiowej?

Czy plecy mogą boleć od piersi? Budowa piersi. Pierś podtrzymywana jest przez aparat więzadłowy składający się z drobnych więzadeł Coopera, oraz z dużej przegrody poziomej podtrzymywanej po bokach przez duże więzadła. Struktury te przyczepiają się do powięzi piersiowej pokrywającej mięsień piersiowy większy.
Pierś podtrzymywana jest przez aparat więzadłowy składający się z drobnych więzadeł Coopera, oraz z dużej przegrody poziomej podtrzymywanej po bokach przez  więzadła. Struktury te przyczepiają się do powięzi piersiowej pokrywającej mięsień piersiowy większy.

 

Czy plecy mogą boleć od piersi? Pod wpływem czynników takich, jak przyrost masy, wiek, niewłaściwa bielizna, aparat więzadłowy ulega rozluźnieniu.
Pod wpływem czynników takich, jak przyrost masy, wiek, niewłaściwa bielizna, aparat więzadłowy ulega rozluźnieniu.

 

Czy plecy mogą boleć od piersi? Pod wpływem siły grawitacji więzadła mające pierwotnie podtrzymywać biust, pociągają za powięź okalającą mięsień piersiowy. Może to spowodować ustawienie klatki piersiowej w "pozycji zamkniętej". Teoretycznie taka sytuacja może spowodować także inne zmiany w posturze ciała.
Pod wpływem siły grawitacji więzadła mające pierwotnie podtrzymywać biust, pociągają za powięź okalającą mięsień piersiowy. Może to spowodować ustawienie klatki piersiowej w „pozycji zamkniętej”. Teoretycznie taka sytuacja może spowodować także inne zmiany w posturze ciała.

 

Próżno szukać tej wiedzy w książkach do anatomii. Na pomoc przychodzą podręczniki dla chirurgów plastycznych. Na tym blogu znajdziesz więcej szczegółów anatomicznych.

Czy plecy mogą boleć od piersi? Gruczoły, gruczoły, gruczoły... Ani słowa o aparacie więzadłowym.
Gruczoły, gruczoły, gruczoły… Ani słowa o aparacie więzadłowym.

Po co mi biustonosz?

Czy plecy mogą boleć od piersi?Jak bumerang powracają głosy, że najlepiej byłoby funkcjonować naturalnie, bez krępujących więzów stanika. Najlepiej spalić wszystkie na stosie! Ironizuję oczywiście. Osobiście uważam ciało ludzkie za piękne we wszelkich odsłonach, zarówno morfologicznych, jak i kulturowych. Co jednak dopuszczalne na jednym kontynencie, na drugim będzie budziło zdziwienie, czy niechęć.

Rzeczywistość jest taka, że żyjemy w kulturze Zachodniej, gdzie ogólnie przyjęte jest trzymanie własnych części intymnych w ryzach.

Zgodnie z tym założeniem, biustonosz powinien dawać właściwe podtrzymanie, niwelując efekt siły grawitacji. Powinien być też wygodny oraz bezpieczny w używaniu.

Co rozumiem pod słowami „bezpieczny w używaniu”?

Nie powinien być przyczyną żadnych dolegliwości, ani deformacji ciała. Ramiączka powinny leżeć na ramionach (bez wbijania!), fiszbiny okalać piersi dookoła (nie wbijać się w tkankę biustu!), a miseczki otaczać piersi nie tnąc ich „na pół”.

Istnieje w Sieci dużo poradników, jak prawidłowo dobrać biustonosz. Mój ulubiony to Piersiówka  autorstwa Butters77. W każdym większym mieście można znaleźć sklep z usługą brafittingu (czyli właściwego doboru biustonosza). Pod tym względem Polska to prawdziwe stanikowe Eldorado.

Czy plecy mogą boleć od piersi?

Czy plecy mogą boleć od piersi? Nieprawidłowo dobrany biustonosz nie dość, że nie koryguje pozycji piersi, ale również przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.
Nieprawidłowo dobrany biustonosz nie dość, że nie koryguje pozycji piersi, ale również przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.

 

Czy plecy mogą boleć od piersi? W prawidłowo dobranym biustonoszu piersi są właściwie podtrzymane, a sam biustonosz nie przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.
W prawidłowo dobranym biustonoszu piersi są właściwie podtrzymane, a sam biustonosz nie przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.

Diabeł tkwi w szczegółach

Czy plecy mogą boleć od piersi?W tym miejscu cofnę się do wyników badan zaprezentowanych na początku tego wpisu.

Rozmiar biustonosza określają dwie wartości: obwód i miseczka. Wraz ze zmianą obwodu zmienia się wielkość miseczki. Jednym słowem 65D to zupełnie inny biust, niż 95D.

Faktu tego zdają się nie dostrzegać autorzy pierwszego badania, gdzie podzielono kobiety w oparciu o miseczkę, bez uwzględnienia obwodu. Także niestety wynik nie jest wiarygodny.

W kolejnym badaniu dostrzeżono potrzebę uwzględnienia dwóch pomiarów, ale oparto je o rozmiarówkę popularnej firmy bieliźniarskiej znanej z ograniczonego asortymentu rozmiarów, co uniemożliwia prawidłowe dobranie biustonosza dla kobiet z relatywnie większym biustem. Także wynik również nie jest wiarygodny.

Jedyne rzetelne badanie to, to w którym chirurgicznie zmniejszano piersi, uzyskując znaczącą poprawę w zakresie dolegliwości bólowych. Przypuszczam, że wynik jest tak oczywisty, ponieważ fizyczne zmniejszenie rozmiaru jest łatwe do zmierzenia. Nie trzeba przeliczać miseczek i wgryzać się w „stanikologię stosowaną”.

Daje to pole do dalszych badań naukowych w tej dziedzinie.

Wróćmy jednak do tematu wiodącego

Czy plecy mogą boleć od piersi?

W mojej ocenie od piersi samych w sobie, nie. Mogą się jednak przyczynić do zmiany postury ciała, a co za tym idzie, poczucia dyskomfortu.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy na te zjawiska wpływ. Jeżeli założymy, że przyczyną dolegliwości jest niewłaściwa pozycja w biustonoszu – można go zmienić na właściwy.

Jeśli mamy poczucie ograniczonej ruchomości tkanek w obszarze klatki piersiowej, możemy je uruchomić odpowiednimi ćwiczeniami.

Gdy brakuje nam siły mięśni pleców, możemy je wzmocnić.

Poniżej znajdziesz przykładowy zestaw ćwiczeń poprawiających ruchomość klatki piersiowej. Uważam, że to właśnie ruchomość powinna być pierwszym celem, jeśli chodzi o poprawę postury ciała, a przez to samopoczucia.

Cytując Davida Butlera – specjalistę od neurodynamiki: „Motion is lotion”.

Niech ruch będzie balsamem na całe zło!

Joanna

Czy plecy mogą boleć od piersi? joanna tokarska uwierz w siebie

Czy plecy mogą boleć od piersi?

Pobierz plik

 

 1. Relationship Between Brassiere Cup Size and Shoulder-Neck Pain in Women
 2. Breast size, thoracic kyphosis & thoracic spine pain – association & relevance of bra fitting in post-menopausal women: a correlational study
 3. Breast size, bra fit and thoracic pain in young women: a correlational study
 4.  The Effect of Breast Hypertrophy on Patient Posture
 5. Reduction mammoplasty improves body posture and decreases the perception of pain

 

Dziękuję Ci bardzo za przeczytanie tego artykułu i obejrzenie. Proszę Cię skomentuj co na ten temat myślisz. Jeśli będziesz miał(ła) jakiekolwiek pytania, to zapraszam Cię do ich zadawania.

A jeśli podoba Ci się to co piszę, to kliknij proszę “Lubię to” oraz zapisz się na mój newsletter.

Comments

comments

9 thoughts on “Czy plecy mogą boleć od piersi?

 • 08/05/2017 o 19:50
  Permalink

  Cieszę się, że moja dociekliwość została zauważona oraz, że patrzymy w tym samym kierunku! Fajny stanik sportowy masz, to zapewne jest Panasz? 😉

  Odpowiedz
 • 09/05/2017 o 07:08
  Permalink

  Cieszę się, że moja dociekliwość została zauważona oraz, że patrzymy w tym samym kierunku! Fajny stanik sportowy masz, to zapewne jest Panasz? 😉

  Odpowiedz
 • 09/05/2017 o 07:11
  Permalink

  Twój artykuł był dla mnie niczym otwarcie oczu. Nagle wszystko wydało się takie oczywiste. Dzięki pracy, jaką włożyłaś w znalezienie rzetelnych materiałów, ja mogłam to przełożyć na całe ciało.
  Panasz, Panasz 😉

  Odpowiedz
  • 13/05/2017 o 20:33
   Permalink

   Będą, będą! Już się kręcą 🙂

   Odpowiedz
 • 27/05/2017 o 08:09
  Permalink

  Gratuluję wyboru tematu bo widzę, że cieszy się dużym zainteresowaniem.
  Może warto zrobić własne badania, które ograniczą występowanie błędów przy doborze grupy.

  Odpowiedz
  • 27/05/2017 o 14:49
   Permalink

   Dziękuję! Myślę nad tym intensywnie.

   Odpowiedz
 • 07/07/2017 o 17:27
  Permalink

  Cudowna publikacja! Postanowiłam podzielić się nią ze światem 😉
  Pracuję od kilku lat jako Brafitterka i brakuje cały czas informacji medialnej mówiącej o tym że brafitting to nie kolejny wymysł, trend czy moda, ale głównie edukacja prozdrowotna! Często Panie nie są świadome, że biustonosz, ten towarzysz naszej codzienności, może być przyczyną wad postawy czy bólu kręgosłupa. Dobry biustonosz to dla wielu Pań inwestycja, ale pamiętajmy że to inwestycja w nasze zdrowie i lepsze samopoczucie 🙂

  Odpowiedz
  • 07/07/2017 o 22:03
   Permalink

   Dziękuję! Podpisuję się obiema rękami! Myślę, że świat brafitterski ma duże pole do współpracy ze światem fizjo. W końcu chodzi nam o to samo – komfort życia kobiet.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *