Czy plecy mogą boleć od piersi? Budowa piersi. Pierś podtrzymywana jest przez aparat więzadłowy składający się z drobnych więzadeł Coopera, oraz z dużej przegrody poziomej podtrzymywanej po bokach przez duże więzadła. Struktury te przyczepiają się do powięzi piersiowej pokrywającej mięsień piersiowy większy.

Czy plecy mogą boleć od piersi?

Podcast is created using IA technology.

Czy plecy mogą boleć od piersi?

1 – Mam duży biust, więc bolą mnie plecy
2 – Rozmiar ma znaczenie
3 – Po co mi biustonosz?
4 – Diabeł tkwi w szczegółach
5 – Czy plecy mogą boleć od piersi?

Mam duży biust, więc bolą mnie plecy

Nie zliczę nawet, ile razy słyszałam te słowa z ust pacjentek. Niezaprzeczalnie istnieje grupa kobiet, u których występuje ta korelacja, z drugiej strony badania naukowe nijak nie potwierdzają tej teorii.

W 2012 roku przebadano 339 kobiet, aby sprawdzić wpływ rozmiaru biustu na bóle okolicy szyjno-barkowej1. Badacze doszli do wniosku, że taka korelacja NIE ISTNIEJE. Mam pewną teorię, dlaczego tak się stało, ale o tym w dalszej części artykułu.

Rok później zbadano 51 kobiet w wieku postmenopauzalnym, aby ustalić przyczynę bólów odcinka piersiowego2. Wzięto pod uwagę takie czynniki jak rozmiar i dopasowanie biustonosza oraz częstotliwość występowania bólów. Wyniki również nie potwierdziły wpływu wielkości biustu oraz dopasowania bielizny na występowanie dolegliwości.

Jedyne badanie, które w niewielkim stopniu potwierdza związek bólu z wielkością piersi, pochodzi z 2008 roku. Przebadano wówczas 30 młodych kobiet i potwierdzono nieznaczną korelację3.

Badania nie wykazały również znaczącego wpływu rozmiaru biustu na posturę kobiet4.

Z drugiej jednak strony istnieją badania potwierdzające znaczącą poprawę samopoczucia pacjentek po operacji zmniejszenia biustu5.

Jak zatem interpretować te wyniki, skoro rozmiar wydaje się nie mieć znaczenia, ale po zmniejszeniu piersi mniej boli?

 

Rozmiar ma znaczenie

Przyjrzyjmy się faktom. Czy zastanawiałeś się, w jaki sposób pierś jest „przymocowana” do klatki piersiowej?

Czy plecy mogą boleć od piersi? Budowa piersi. Pierś podtrzymywana jest przez aparat więzadłowy składający się z drobnych więzadeł Coopera, oraz z dużej przegrody poziomej podtrzymywanej po bokach przez duże więzadła. Struktury te przyczepiają się do powięzi piersiowej pokrywającej mięsień piersiowy większy.
Pierś podtrzymywana jest przez aparat więzadłowy składający się z drobnych więzadeł Coopera, oraz z dużej przegrody poziomej podtrzymywanej po bokach przez  więzadła. Struktury te przyczepiają się do powięzi piersiowej pokrywającej mięsień piersiowy większy.

 

Czy plecy mogą boleć od piersi? Pod wpływem czynników takich, jak przyrost masy, wiek, niewłaściwa bielizna, aparat więzadłowy ulega rozluźnieniu.
Pod wpływem czynników takich, jak przyrost masy, wiek, niewłaściwa bielizna, aparat więzadłowy ulega rozluźnieniu.

 

Czy plecy mogą boleć od piersi? Pod wpływem siły grawitacji więzadła mające pierwotnie podtrzymywać biust, pociągają za powięź okalającą mięsień piersiowy. Może to spowodować ustawienie klatki piersiowej w "pozycji zamkniętej". Teoretycznie taka sytuacja może spowodować także inne zmiany w posturze ciała.
Pod wpływem siły grawitacji więzadła mające pierwotnie podtrzymywać biust, pociągają za powięź okalającą mięsień piersiowy. Może to spowodować ustawienie klatki piersiowej w “pozycji zamkniętej”. Teoretycznie taka sytuacja może spowodować także inne zmiany w posturze ciała.

Próżno szukać tej wiedzy w książkach do anatomii. Na pomoc przychodzą podręczniki dla chirurgów plastycznych. Na tym blogu znajdziesz więcej szczegółów anatomicznych.

Czy plecy mogą boleć od piersi? Gruczoły, gruczoły, gruczoły... Ani słowa o aparacie więzadłowym.
Gruczoły, gruczoły, gruczoły… Ani słowa o aparacie więzadłowym.

Po co mi biustonosz?

Czy plecy mogą boleć od piersi?

Jak bumerang powracają głosy, że najlepiej byłoby wszystkie staniki spalić na stosie i funkcjonować naturalnie, bez bielizny krępującej piersi! Ironizuję oczywiście. Ciało ludzkie uważam za piękne we wszelkich odsłonach – zarówno morfologicznych, jak i kulturowych. Co jednak jest dopuszczalne na jednym kontynencie, na drugim będzie budziło zdziwienie, a nawet wywoływało niechęć.

Rzeczywistość jest taka, że żyjemy w kulturze zachodniej, w której przyjęło się utrzymywać w ryzach części intymne. Zgodnie z tym założeniem biustonosz powinien zapewniać właściwe podtrzymanie piersi, niwelować efekt grawitacji, być wygodny oraz bezpieczny. Co rozumiem przez słowo „bezpieczny”?

Biustonosz nie powinien wywoływać jakichkolwiek dolegliwości ani deformacji ciała. Ramiączka powinny leżeć na ramionach (i nie wbijać się!), fiszbiny – okalać piersi (zamiast wciskać się w tkankę biustu!), a miseczki – otaczać piersi (zamiast przecinać je pół).

W sieci pojawiło się wiele poradników na temat prawidłowego dobierania biustonoszy. Mój ulubiony to Piersiówka. W każdym większym mieście można znaleźć sklep z usługą brafittingu, czyli profesjonalnego doboru biustonosza. Pod tym względem Polska to prawdziwe stanikowe eldorado.

Czy plecy mogą boleć od piersi?

Czy plecy mogą boleć od piersi? Nieprawidłowo dobrany biustonosz nie dość, że nie koryguje pozycji piersi, ale również przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.
Nieprawidłowo dobrany biustonosz nie dość, że nie koryguje pozycji piersi, ale również przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.

 

Czy plecy mogą boleć od piersi? W prawidłowo dobranym biustonoszu piersi są właściwie podtrzymane, a sam biustonosz nie przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.
W prawidłowo dobranym biustonoszu piersi są właściwie podtrzymane, a sam biustonosz nie przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości.

Diabeł tkwi w szczegółach

Czy plecy mogą boleć od piersi?

W tym miejscu cofnę się do wyników badan zaprezentowanych na początku wpisu.

Rozmiar biustonosza określają dwie wartości: obwód i miseczka. Wraz ze zmianą obwodu zmienia się wielkość miseczki. Krótko mówiąc, 65D to zupełnie inny biust niż 95D.

Faktu tego zdają się nie dostrzegać autorzy pierwszego badania, w ramach którego kobiety podzielono kobiety ze względu na wielkość miseczek. Ponieważ nie wzięto pod uwagę wielkości obwodu, wynik nie jest wiarygodny.

W kolejnym badaniu dostrzeżono potrzebę uwzględnienia dwóch pomiarów, ale wykorzystano rozmiarówkę popularnej firmy bieliźniarskiej, znanej z ograniczonej liczby rozmiarów. To uniemożliwiło prawidłowe dobranie biustonosza kobietom z relatywnie większym biustem. Wynik również nie był wiarygodny.

Jedyne rzetelne badanie wykazało związek między chirurgicznie zmniejszonymi piersi a zmniejszeniem dolegliwości bólowych. Przypuszczam, że wynik był oczywisty, ponieważ fizyczne zmniejszenie rozmiaru łatwo zmierzyć. Nie trzeba przeliczać wielkości miseczek ani wgryzać się w „stanikologię stosowaną”.

Daje to pole do popisu kolejnym badaniom naukowym w tej dziedzinie.

 

Czy plecy mogą boleć od piersi?

W mojej ocenie z powodu piersi samych w sobie – nie. Piersi mogą jednak powodować zmiany postury ciała i zwiększać związany z tym dyskomfort.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy wpływ na te zjawiska. Załóżmy, że przyczyną dolegliwości jest niewłaściwe ułożenie piersi w biustonoszu – możemy zmienić stanik na właściwy.

W momencie kiedy mamy poczucie ograniczonej ruchomości tkanek w obszarze klatki piersiowej, możemy ją zwiększyć odpowiednimi ćwiczeniami.

Jeżeli brakuje nam siły w mięśniach pleców, możemy wzmocnić mięśnie.

Poniżej znajdziesz przykładowy zestaw ćwiczeń poprawiających ruchomość klatki piersiowej. Uważam, że to właśnie ruchomość powinna być pierwszym celem, jeśli chodzi o poprawę postury ciała, a przez to również samopoczucia.

Cytując Davida Butlera, specjalistę od neurodynamiki: „Motion is lotion”.

Niech ruch będzie balsamem na całe zło!

 

Joanna

Czy plecy mogą boleć od piersi? joanna tokarska uwierz w siebie

Czy plecy mogą boleć od piersi?

Pobierz plik

 

  1. Relationship Between Brassiere Cup Size and Shoulder-Neck Pain in Women
  2. Breast size, thoracic kyphosis & thoracic spine pain – association & relevance of bra fitting in post-menopausal women: a correlational study
  3. Breast size, bra fit and thoracic pain in young women: a correlational study
  4.  The Effect of Breast Hypertrophy on Patient Posture
  5. Reduction mammoplasty improves body posture and decreases the perception of pain

 

Dziękuję Ci bardzo za przeczytanie tego artykułu i obejrzenie. Proszę Cię skomentuj co na ten temat myślisz. Jeśli będziesz miał(ła) jakiekolwiek pytania, to zapraszam Cię do ich zadawania.

A jeśli podoba Ci się to co piszę, to kliknij proszę “Lubię to” oraz zapisz się na mój newsletter.

Czy plecy mogą boleć od piersi? joannatokarska.pl Joanna Tokarska Fizjopozytywna Fizjoterapia bez granic podcast fizjoterapeuty podkast fizjoterapia podkast fizjoterapeuty

Dołącz do mnie na Instagramie

© 2025 Joanna Tokarska

Jeśli któryś z moich materiałów pomógł Ci - postaw mi kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

12 thoughts on “Czy plecy mogą boleć od piersi?”

  1. Cieszę się, że moja dociekliwość została zauważona oraz, że patrzymy w tym samym kierunku! Fajny stanik sportowy masz, to zapewne jest Panasz? 😉

  2. Cieszę się, że moja dociekliwość została zauważona oraz, że patrzymy w tym samym kierunku! Fajny stanik sportowy masz, to zapewne jest Panasz? ?

  3. joannatokarska

    Twój artykuł był dla mnie niczym otwarcie oczu. Nagle wszystko wydało się takie oczywiste. Dzięki pracy, jaką włożyłaś w znalezienie rzetelnych materiałów, ja mogłam to przełożyć na całe ciało.
    Panasz, Panasz 😉

  4. Gratuluję wyboru tematu bo widzę, że cieszy się dużym zainteresowaniem.
    Może warto zrobić własne badania, które ograniczą występowanie błędów przy doborze grupy.

  5. Alina Orchowska

    Cudowna publikacja! Postanowiłam podzielić się nią ze światem 😉
    Pracuję od kilku lat jako Brafitterka i brakuje cały czas informacji medialnej mówiącej o tym że brafitting to nie kolejny wymysł, trend czy moda, ale głównie edukacja prozdrowotna! Często Panie nie są świadome, że biustonosz, ten towarzysz naszej codzienności, może być przyczyną wad postawy czy bólu kręgosłupa. Dobry biustonosz to dla wielu Pań inwestycja, ale pamiętajmy że to inwestycja w nasze zdrowie i lepsze samopoczucie 🙂

    1. joannatokarska

      Dziękuję! Podpisuję się obiema rękami! Myślę, że świat brafitterski ma duże pole do współpracy ze światem fizjo. W końcu chodzi nam o to samo – komfort życia kobiet.

  6. Ja jeszcze bym dodała, że bardzo duża grupa młodych dziewczyn ‘chowa’ swój biust poprzez garbienie się np. Ma to związek z dojrzewaniem, presją otoczenia, niechęcią do zmiany w ciele jaka zachodzi… A więc mamy tu duży aspekt psychospołeczny.

  7. Pingback: Kwestia… biustu w siodle

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *