analiza chodu joanna tokarska fizjoterapeuta joannatokarska.pl królowa fizjoterapii

Analiza chodu wg Jacquelin Perry

Analiza chodu wg Jacquelin Perry

Analiza chodu

Istnieje wiele kryteriów wg których można analizować chód. Moim ulubionym jest analiza wg Rancho Los Amigos Hospital gait laboratory.

Tamtejsi naukowcy m.in. Jacquelin Perry zaproponowali podział cyklu chodu na 8 faz, gdzie każda ma określony początek i koniec oraz określone „zadanie”.

Cykl chodu

Cykl chodu to wszystko, co dzieje się pomiędzy zetknięciem stopy z podłożem, a ponownym zetknięciem tej samej stopy. Specjalnie posługuję się określeniem „kontakt stopy z podłożem”. W wielu miejscach znajdziesz definicje odnoszące się do kontaktu pięty z podłożem. Doświadczenie kliniczne pokazuje jednak, że nie zawsze pierwszy kontakt to pięta (pomyśl o pacjencie udarowym, który stawia stopę od palców).

Właśnie dlatego zdecydowałam się wykorzystywać anglojęzyczne nazewnictwo zaproponowane przez Rancho Los Amigos Hospital gait laboratory.

Fazy chodu

Cykl chodu można podzielić na dwie fazy: podpór, który stanowi 60% cyklu, oraz przeniesienie – 40%. Samą fazę podporu podzielono na podpór pojedynczy oraz podpór podwójny, w zależności od tego, czy w danym momencie przeciwna noga pozostaje na ziemi, czy nie.

Initial Contact

Jest to moment zetknięcia stopy z podłożem, trwa „mgnienie oka”. Stanowi jednak bazę do dalszego ruchu przetaczania kończyny dolnej nad stopą.

Loading Responce

Faza ekscentrycznego hamowania, której zadaniem jest przyjęcie ciężaru ciała i utrzymanie ruchu w przód.

Mid-Stance

Środkowa faza podporu. Cały ciężar spoczywa na jednej kończynie dolnej. Tutaj ważna jest liniowość, czyli utrzymanie stawów (szczególnie biodra) we właściwej pozycji.

Terminal Stance

Zadaniem tej fazy jest wyprowadzenie środka ciężkości z nad płaszczyzny podporu (czyli wychylenie się poza stopę). Aby taka sytuacja mogła zaistnieć, potrzeba ruchomości w stawach: biodrowym oraz śródstopno-paliczkowych.

Pre-Swing

Faza przejściowa pomiędzy podporem, a przeniesieniem. Stopa jeszcze jest w kontakcie z podłożem, ale już nie ma na niej ciężaru.

Initial Swing

Początkowa faza przenoszenia. Reaktywne przeniesienie kończyny nad podłożem. Głównym zadaniem tej fazy jest podciągnięcie stopy w kierunku pozycji neutralnej.

Mid-Swing

Środkowa faza przeniesienia. Kontynuacja poprzedniej fazy, stopa nadal dąży do pozycji neutralnej w stawie skokowym.

Terminal Swing

Zaczyna się w momencie przekroczenia przez piszczel linii pionowej. Głównym zadaniem jest wyhamowanie pędu podudzia poprzez ekscentryczną pracę grupy kulszowo-goleniowej.

Najczęstsze problemy

Poniżej widzisz infografikę z najczęstszymi problemami w trakcie chodu. Możesz ją zapisać w telefonie i na bieżąco mieć dostęp do „ściągawki” przy terapii chodu z pacjentami.

Umieściłam w niej najczęściej występujące problemy oraz sposoby ich rozwiązania.

Analiza chodu wg Jacquelin Perry joanna tokarska fizjoterapeuta joannatokarska.pl

Pobierz

Możesz również obejrzeć film, w którym „in vivo” pokazuję wszystkie fazy chodu.

Joanna Tokarska

Jeżeli nie chcesz przegapić rewelacyjnych treści związanych z nowymi wywiadami, trzy dniówkami dołącz do mnie zostawiając adres email: Tak chcę i nie mogę przegapić rewelacyjnych treści:)

Dołącz do mnie na Instagramie

© 2017 Joanna Tokarska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *